Uwaga na pensjonaty - widma przed Sylwestrem!

Data: 15.12.2015
W1siziisijiwmtuvmtivmtuvmdlfntlfmtzfmty0x2xvlnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Uwaga na fikcyjne oferty noclegów w okresie świątecznym!

Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, ferie zimowe - ten okres zbliża się wielkimi krokami i zachęca do wyjątkowego spędzania tych chwil. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być celebrowanie nadchodzących wydarzeń w góralskich kwaterach, zakopiańskich karczmach przy akompaniamencie białego szaleństwa na ośnieżonych stokach. Bale z drewna, drewniane ławy, kominki, piece, otwarte grille i paleniska, tradycyjne ozdoby, obrazy, haftowane góralskie ubrania. Niepowtarzalny klimat i romantyczna aura to dla wielu idealny sposób na pobyt ze swoimi bliskimi. Zakopanego się nie zapomina, ale nie możemy też zapominać o zdrowym rozsądku i ostrożności podczas planowania i organizowania takiego wyjazdu. Zamiast radosnych chwil wytchnienia, na miejscu może spotkać nas wielkie rozczarowanie.

 • Propozycji jest wiele, lecz im bliżej sezonu w podtatrzańskich pensjonatach robi się coraz ciaśniej. Turyści, którzy zwlekają z rezerwacją w pośpiechu poszukują noclegu, niestety okazja czyni złodzieja. W sieci notorycznie pojawiają się oferty nieistniejących pensjonatów, hoteli czy atrakcyjnych miejsc noclegowych w kwaterach prywatnych. Policja w regionach turystycznych popularnych miejscowości górskich odnotowuje szczególne nasilanie się oszustw, właśnie w tym okresie. Proceder ten polega na tym, że na zagranicznych serwerach, najczęściej niemieckich bądź amerykańskich, tworzona jest fikcyjna oferta wynajmu pokoju np. w hotelu. Klienci zachęceni pięknymi zdjęciami wnętrza i wystroju, nie mają pojęcia, że zamieszczone fotografie przedstawiają np. alpejskie obiekty. Wymagane jest oczywiście dokonanie przedpłaty, w ramach potwierdzenia rezerwacji przez zainteresowanego klienta w wysokości od 500 do 750zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po przybyciu na wybrane miejsce wypoczynku okazuje się, że kwatera nie istnieje, a uprzednio komunikatywny "właściciel" staje się nieosiągalny. Naciągacze otwierają konta bankowe na podstawioną osobę, tzw. słupa i znikają bez śladu.
 • Fikcyjne ogłoszenia trafiają do Internetu na różne strony zajmujące się reklamą turystyki. Najbardziej zuchwała oferta dotyczyła wynajmu kilkuset miejsc noclegowych w nieistniejącym w rzeczywistości hotelu Golden Palace. Zdarzały się także zgłoszenia mieszkańców Zakopanego, którzy odszukali zdjęcia swojego domu na portalu Tablica.pl z dołączoną ofertą wynajmu miejsc noclegowych na zimę. Tymczasem rzeczywisty właściciel punktu, nie prowadził takiej działalności. W konsekwencji policja zaalarmowała administratorów portalu i fikcyjne ogłoszenie zostało usunięte.


zdjecie-golden-palace-czyli-najwiekszego_22842285.png
(Fotografia hotelu - widmo: Golden Palace)

 • Kolejnym przykładem jest historia studentów z Krakowa z 2013 roku, którzy stali się ofiarą tego mechanizmu, a po utracie pieniędzy postanowili odnaleźć naciągacza i nadać rozgłosu tej sprawie. Mężczyźni zostali oszukani przez właściciela fikcyjnej Gazdówki pod Modrzewiem, która miała mieścić się na zakopiańskiej Jaszczurówce. Dopiero na miejscu okazało się, że pod wskazanym adresem reklamowany pensjonat nie istnieje. Ogłoszenie z którego skorzystali, odnaleźli w sieci. Warunki mieszkalne były dogodne i w przystępnej cenie, a uprzedni kontakt z kontrahentem zdawał się być wzorowy, na bieżąco, telefonicznie udzielał on wszelkich niezbędnych informacji. Wszystko układało się pomyślnie do tygodnia przed Sylwestrem, wtedy kontakt się urwał. Nie byli oni jednak jedynymi ofiarami, w Boże Narodzenie na miejsce fikcyjnego pensjonatu dotarło 200 osób, daremnie poszukujących swojego zarezerwowanego noclegu.
 • Studenci w szybkim czasie założyli, na jednym z portali społecznościowych, profil ostrzegający przed naciągaczem. W ciągu zaledwie kilku dni zgłosiły się do nich inne poszkodowane osoby, dzięki czemu natrafili na trop oszusta. Jak się później okazało, mężczyzna odpowiedzialny za część fikcyjnych ofert jest dobrze znany zakopiańskiej policji. Działa pod kilkoma nazwiskami, a jego doświadczenie w naciąganiu jest znacznie szersze.
 • Sprawa jest naprawdę problematyczna, ponieważ dotyka coraz większej liczby osób. Tygodnik Podhalański podaje, że jeden z zatrzymanych niejaki 32-letni Norbert D. dokonał 53 oszustw! Osoby wpłaciły zaliczki na poczet pobytu w pensjonatach na łączną kwotę ponad 20.000zł. Były to wpłaty od 100 do 1100 zł. Ponadto udowodniono mu dokonanie dwóch włamań do pomieszczeń, którymi nie miał prawa dysponować i kradzież przedmiotów o łącznej wartości ponad 13.000zł. Liczby są okazałe, a to przecież tylko jeden z wielu grasujących w Internecie naciągaczy.
 • W ostatnich dniach natomiast na jednym z portali ogłoszeniowych pokazały się oferty ze zdjęciami, które pochodziły z zupełnie innych stron internetowych. Dodatkowo cena sylwestrowych pobytów była bardzo atrakcyjna. Na szczęście "oferta" nie jest już dziś dostępna.
 • Specjaliści z branży twierdzą, że winna jest słaba organizacja polskiego rynku usług turystycznych. Niestety, to nie nowy problem, lecz wciąż nierozwiązany. Dlatego zakopiańska policja, co roku apeluje o szczególną rozwagę przy wpłacaniu zaliczek, przypominając, że jest to idealna okazja do wyłudzeń. Proponuje także, kilka sposobów, aby dokładnie sprawdzić miejsce, w które się wybieramy.
 • Naczelniczka wydziału edukacji, turystyki i sportu zakopiańskiego magistratu Zofia Kiełpińska radzi, aby podejrzane oferty zweryfikować w prosty sposób na stronie internetowej zakopiańskiego Urzędu Miasta w zakładce "sprawdź kwaterę" (http://www.zakopane.eu/sprawdz-kwatere). Możemy także samodzielnie prześwietlić obiekt, za pomocą wielu dostępnych programów oferujących mapy czy podglądy wizualne. Warto czytać komentarze, opinie i zasięgać porad na forum, na którym turyści wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi przeróżnych obiektów noclegowych.
 • Ponadto, w internetowym ogłoszeniu powinien znajdować się dokładny adres obiektu, nazwisko właściciela, numer konta bankowego i numer telefonu. Szczególną uwagę należy zwróć na adres, czasami naciągacze podają lokalizacje kwatery, nie wiedząc, że takie miejsce już istnieje. Strony na których nie możemy znaleźć żadnych informacji z wyjątkiem numeru telefonu już mogą wydawać się podejrzane.
 • Istotny jest także fakt, czy pensjonat, kwatera agroturystyczna, a już na pewno hotel prowadzi działalność gospodarczą. Bez trudu możemy sprawdzić czy działa legalnie w centralnej ewidencji działalności gospodarczej w zakładce „Znajdź Przedsiębiorcę" https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx. Na elewacji takiego obiektu znajduje się tabliczka z herbem miasta i numerem licencji. Serwis umożliwiający sprawdzenie wiarygodności kwater, wprowadziła także inna popularna miejscowość - Karpacz – gdzie na oficjalnej stronie internetowej widnieje zakładka „Baza noclegowa”, służąca do weryfikacji prawdziwości oferty.

 • Z pytaniami o wiarygodność ofert możemy również kierować się do:
  Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego: http://www.ighp.pl/
  Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej: http://pftw.pl/

 • Oczywiście, należy również zwracać uwagę na cennik. Wybierając nocleg w górach lub pobyt zorganizowany warto wiedzieć, że Święta, Sylwester oraz ferie to w Zakopanem tzw. "wysoki sezon", co oznacza, że ceny za noclegi są znacznie wyższe niż poza tym okresem. Najdroższe są oczywiście hotele oraz pensjonaty w centrum, przy Krupówkach. Im dalej od centrum tym jest taniej. Łatwo zatem doszukać się nieścisłości, kiedy analizowana oferta prezentuje idylliczne zdjęcia przy stosunkowo zbyt niskiej cenie.

Funkcjonariusze spodziewają się, że w tym sezonie wiele tego typu oszustw zostanie zgłoszonych na początku nowego roku. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wyjątkową okazję - unikaj alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) i zachowaj dowód wpłaty oraz historię e-maili.


Źródła:
www.dziennikpolski24.pl
www.uwaga.tvn.pl
www.propertynews.pl
www.czasnafinanse.pl
www.portaltatrzanski.com

Skomentuj

Program oryginalny sprzedawca

Cenimy uczciwych sprzedawców, dlatego też postanowiliśmy im pomóc

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę