Fałszywe e-maile od oszustów podających się za firmę Ikea! Uwaga!

Data: 03.11.2015
W1siziisijiwmtuvmtevmdmvmtffmtvfmtlfnju4x1nrbgvwx2ludgvybmv0b3d5x0llruffbmffy2vsb3duawt1x3nwyw1lcm93xze2ntuwmf85mdb4otawx0tvcglhlmpwzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Oszuści podający się za firmę Ikea dotarli do Polski. Na skrzynki mailowe rozsyłają wiadomości o rzekomych zakupach dokonanych w sklepie online Ikea. W załączniku znajduje się „paragon”, w którym ukryto złośliwe oprogramowanie.

W treści maila pojawia się typowa wiadomość rozsyłana przez sklepy internetowe:

Dziękujemy za zamówienie w sklepie internetowym IKEA. Twoje zamówienie jest obecnie przetwarzane. Sprawdź swoje zamówienie i skontaktuje się z nami jak najszybciej, jeśli jakieś dane są nieprawidłowe.

Samo otwarcie wiadomości nie uruchamia wirusa. Aby oprogramowanie znalazło się na naszym komputerze musimy kliknąć na załącznik „paragon”, w którym znajduje się lista zamówionych przedmiotów oraz dane klienta. Oszuści liczą na to, że użytkownicy z ciekawości otworzą plik w formacie .doc. Najprawdopodobniej pod tym rozszerzeniem ukrywa się plik wykonywalny, który uruchamia, m.in. niebezpieczne programy - trojany.

Sklep-internetowy-IKEA-na-celowniku-spamerow-165500-900x900.jpg

Na stronach internetowych firmy Ikea pojawiło się już ostrzeżenie o fałszywych mailach:

IKEA odkryła, że złośliwy e-mail próbuje zachęcić użytkowników do zainstalowania nowej aplikacji dołączonej do nowego oprogramowania IKEA homeplanner. Wiadomość e-mail nie pochodzi z IKEA i zawiera w załączniku złośliwego trojana, który zostanie zainstalowany w momencie otworzenia załącznika. Kwestie bezpieczeństwa i ochrony są priorytetem w naszej firmie i chcielibyśmy przeprosić za wszelkie niedogodności spowodowane przez ten e-mail. Prosimy wszystkich odbiorców o natychmiastowe usunięcie e-maila.

Sklep-internetowy-IKEA-na-celowniku-spamerow-tYOJuU.jpg

W przypadku otrzymania wiadomości z nieznanego i podejrzanego źródła - pamiętajmy, aby jej nie otwierać. Najlepiej od razu usunąć tego typu e-mail.

Źródło:
www.onet.pl

Skomentuj

Program oryginalny sprzedawca

Cenimy uczciwych sprzedawców, dlatego też postanowiliśmy im pomóc

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę