Posiadasz konto na apple.com? Uważaj na oszustów podszywających się pod firmę!

Data: 13.11.2015
W1siziisijiwmtuvmtevmtmvmtrfmjvfntdfodyyx25llnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Ostrzegamy przed kolejnymi nieuczciwymi praktykami internetowymi!

Fałszywe linki, spam, wymuszenia danych to niestety ciemne strony technologicznego postępu. Musimy mieć oczy szeroko otwarte, być pewnymi, że dany e-mail pochodzi ze sprawdzonego źródła oraz czy nasze dane są odpowiednio chronione. Niestety oszuści szybko się uczą i wynajdują coraz to nowsze i trudniejsze do wykrycia metody wyłudzania naszych pieniędzy.

Ostatnio zabrali się za konta właścicieli urządzeń Apple, którzy dokonali transakcji na ich firmowej stronie www.apple.com. Do losowo wybranych osób zostały wysłane maile informujące o odrzuconej płatności. Po kliknięciu na zawarty w wiadomości plik .html otworzy się formularz, który wymaga zaktualizowania danych osobowych, w tym numeru karty i kodu CVV. Następnie użytkownik zostaje przekierowany na stronę apple.com (przez co często nie podejrzewa oszustwa).

4a11b5022eae80-645-312-0-0-1023-496 - Kopia.png

Należy zachować wysoką czujność w momencie otrzymania takiej korespondencji. Po pierwsze, nie klikamy w link zawarty w mailu. Sprawdzamy czy mail faktycznie pochodzi z firmy Apple, posługując się wskazówkami poniżej. Warto także sprawdzić na stronie banku status transakcji. Jeżeli status na koncie nie zgadza się ze statusem w mailu, należy jak najszybciej powiadomić firmę Apple o zaistniałej sytuacji, najlepiej załączając kopię otrzymanej wiadomości.

Jak rozpoznać prawdziwą wiadomość e-mail od firmy Apple?
Przede wszystkim Apple nigdy nie wysyła w mailu prośby o dane osobowe, numer ubezpieczenia, ani o numery kart. Zawsze należy się najpierw zalogować na oficjalnej stronie, wtedy dopiero można zmienić dane osobowe. W innym przypadku podawanie nazwiska czy numeru karty kredytowej grozi przejęciem ich przez oszustów i hakerów. Często wiadomość zawiera prośbę o kliknięcie w link i uzupełnienie danych, jak w sytuacji opisanej powyżej. Takie metody nie są stosowane przez Apple.

Ponadto wiadomości e-mail od Apple nie zawierają linków do stron innych niż te należące do firmy. Są to http://store.apple.com/pl lub iforgot.apple.com oraz iCloud.com.

Co zrobić gdy dostaniemy e-mail o podejrzanym źródle?
Niezwłocznie należy powiadomić dział obsługi klienta iTunes. Niezbędne dane znajdziemy na stronie: www.apple.com/pl/support/itunes/store.

Źródło:
www.bankier.pl
www.support.apple.com

Skomentuj

Program oryginalny sprzedawca

Cenimy uczciwych sprzedawców, dlatego też postanowiliśmy im pomóc

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę