Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Tytoniowe odchody - ogromne przychody!

Data: 28.11.2013 Autor: Jakub Kosek
W1siziisijiwmtmvmtevmjgvmtjfmdnfmjdfnjlfqmv6x25hend5lnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Papierosy – wielu z nas kupuje je w sklepach, na bazarach lub skręca w domowych pieleszach, po czym z przyjemnością wypala. Mniej przyjemny jest wciąż aktualny proceder, polegający na podrabianiu i handlu tytoniem.

Nielegalną działalnością zajmuje się mafia, szacuje się, że rocznie zgarnia ona 3 miliardy złotych wyłącznie z handlu podrobionymi papierosami. Grupy wykupują odpowiednie maszyny z miejsc, gdzie wcześniej były fabryki, zaś komponenty sprowadzają z różnych terenów, m.in. Ukrainy, Czech i Chin. Organizacja fabryki to koszty od 200 do 300 tysięcy euro. W ciągu miesiąca wyprodukować można 3 - 4 tiry, zapełnione nielegalnym towarem. Do jednego pojazdu wchodzi 50 tys. papierosów zapakowanych w sztangi - zysk w Polsce to 0,5 - 0,6 mln dolarów - za granicą zarobki mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie! Co ciekawe za pieniądze zarobione tylko na jednym tirze można spłacić całą inwestycję w fabrykę, a wyprodukowanie zawartości dla takiej ciężarówki to 1 dzień pracy (trwającej nawet 24 godziny na dobę) w zakładzie na Zachodzie*.

Pracownicy fabryk są niezwykle uważni, zmieniają swoją lokalizację błyskawicznie, jeśli pojawiają się jakiekolwiek oznaki wykrycia i zdemaskowania ich działalności. Przy wielkiej produkcji wyrobnicy mają zapewnione hale, w których umieszczone są pomieszczenia socjalne, zaopatrzone w łóżka, łazienki, sprzęty audiowizualne, xboxy, gry komputerowe itp. Bogaci szefowie zarządzający organizacją nielegalnych fabryk nie tylko wynajmują osoby, które pracują za granicą, ale również przekupują sąsiadów, zamieszkujących tereny blisko zakładów. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do całkowitego ograniczenia kontaktów ze światem zewnętrznym. Małe wytwórnie mogą produkować do 5 tys. kartonów dziennie, największa ze zlikwidowanych wytwarzała nawet do 50 tysięcy!

the-killing-fields_l.jpg

(źródło: www.foter.pl)

Największe źródła tytoniu to: Chiny, Bułgaria i Ukraina, ale także Polska. Podejrzani klienci oferują cenę o 100% wyższą od średniej kwoty, którą bierze plantator (12-15zł za 1kg zamiast 6zł), z jednego kilograma po przerobieniu na krajankę można zrobić od 50 do 55 paczek fajek. To złoty interes.

Straż Graniczna ciągle odkrywa nowe fabryki nielegalnych papierosów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zlikwidowano między innymi zakład w Piotrkowie Trybunalskim, została tam zabezpieczona linia produkcyjna. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przechwycili 430tys. sztuk papierosów i 4500kg krajanki tytoniowej. Inny przypadek – w okolicach Olszyny sprawdzono ciężarówkę, której zawartość miała prawdopodobnie trafić na niemiecki „czarny” rynek. Zawierała 3 miliony sztuk papierosów – szacowana wartość to 1 800 000 złotych!

528f4d0f46e79_o.jpg

(źródło: www.piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl)

Jeśli już samo palenie oficjalnie sprzedawanych papierosów powoduje między innymi choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, zawał serca, choroba niedokrwienia serca czy skutkuje chorobami układu oddechowego (m.in. rakiem płuc, języka, krtani, rozedmą płuc, przewlekłym zapaleniem oskrzeli), a sam dym ma właściwości toksyczne, mutagenne (negatywny wpływ na DNA), rakotwórcze czy teratogenne (wpływ na uszkodzenia płodu) to już kupowanie i konsumowanie lewych fajek wydaje się totalnie niedorzeczne. Niestety zdarzają się sytuacje, jak ta w powiecie bolesławieckim, kiedy to znaleziono 5kg nielegalnego tytoniu, który został „legalnie” wystawiony na sklepowe półki wśród oryginalnych opakowań. Towar oznaczony został banderolami pochodzącymi z obiegu wtórnego.

53143_000gal-tyton5501.jpg
(źródło: www.otoboleslawiec.pl)

50879d4f9c815_o.jpg
(źródło: www.zgierz.naszemiasto.pl)

Należy pamiętać, że fałszywy tytoń wytwarzany jest w nielegalnych fabrykach, pozbawionych podstawowych standardów higieny. Podrabiane papierosy mogą zawierać nawet kilka razy więcej niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Zdarzały się, tak ekstremalne przypadki, jak odkrycie dodawanych do podróbek - trocin, owadów czy nawet szczurzych odchodów!

Jeśli kupujemy tytoń zwróćmy uwagę na jego jakość – wilgotność i charakterystyczny zapach. Każde z opakowań posiada nałożone stosownie do obowiązującego prawa znaki akcyzy (banderole), w zależności od firmy - opakowania są np. profesjonalnie zadrukowane na całej ich powierzchni. Ważna jest też gramatura paczek – o tym, jakie gramatury są dostępne przez daną firmę możemy dowiedzieć się m.in. z oficjalnych stron internetowych firm. Przyglądajmy się również oznaczeniom – nazwie tytoniu oraz znakom towarowym, są one umieszczane zawsze w tym samym miejscu i z zastosowaniem tej samej kolorystyki, oraz grafiki. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości kontaktujmy się z rzecznikami patentowymi i specjalistami ds. ochrony marek interesujących nas firm. Sprawdzajmy każdy szczegół, który może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo i zdrowie.


*Dane wg ustaleń Superwizjera (2012r.)

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę