Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Polecamy - film dokumentalny "Podróbki"

Data: 27.09.2013 Autor: Paulina Wiśniewska
W1siziisijiwmtmvmtavmdqvmtnfndffndjfndc2x2zpbg1fcg9kcm9ia2kuanbnil0swyjliiwianbnil0swyjwiiwidgh1bwiilcixmdi0edmymcmixv0

Młoda pracownica fabryki podróbek kosztuje około 500 dolarów. Trochę więcej niż krowa. W Kambodży, skąd pochodzi jedna z bohaterek dokumentu, krowa jest cenniejsza niż córka.

Dla producentów podróbek wydać 500 baksów na młodą, zdrową dziewczynkę to złoty interes. Większość kupionych niewolników umrze w trakcie pracy. Nie szkodzi, kupi się albo porwie kolejnych. Ważne, że produkowane przez ich towary trafią na Zachód. Tam sprzeda się je za śmiesznie niską kwotę. Zysk sięgnie kilkuset procent. W końcu niewolnicy nie generują żadnych kosztów pracy.

Dokument Nicka Hornbiego nie jest filmem łatwym, lekkim i przyjemnym. Przede wszystkim dlatego, że opowiada całą brzydką prawdę o zjawisku, którego świat Zachodu przez lata nie chciał widzieć. Pokazuje rzeczy, o których nie chcemy myśleć, otępiali od wizji "okazji".

The Fake Trade to film o zjawisku globalnym. Wraz z realizatorami odwiedzamy hrabstwo Derby, w którym pracownicy zamykanych fabryk ekskluzywnej marki Burberry protestują przeciwko zwolnieniom. Produkcja firmy przenosi się do Chin. Odwiedzamy targowiska w Ameryce Południowej. Ruszamy na wyprawę do chińskich fabrycznych molochów, w których obok oryginałów produkuje się podróbki. Jedziemy do Kambodży posłuchać relacji dzieci uwolnionych z nielegalnych fabryk. Zawitamy też do Afryki, w której kilka tysięcy osób rocznie umiera na skutek zażycia podrobionych leków. Możemy obejrzeć, jak podrabia się jajka. Jak podrabia się wszystko.

Wielką zaletą brytyjskiego dokumentu jest jego surowy obiektywizm. Nie ma to rozczulania się nad biednymi koncernami, które są tak strasznie poniewierane przez złych fałszerzy. Twórcy ostro rozprawiają się z nieludzkimi praktykami azjatyckich firm i zwyrodniałymi praktykami przestępczych syndykatów, które odpowiadają za powódź podróbek. Ale dostaje się też opętanym żądzą zysku koncernom, próżnym i zachłannym zachodnim konsumentom.

„Podróbki” powinie obejrzeć każdy. Zobaczyć, że bagatelizowany problem „torebki z bazaru” to tak naprawdę długa historia chciwości, przemocy, bestialstwa i wyzysku. Winni tego stanu rzeczy są wszyscy, którzy chowają głowę w piasek. Najlepiej podsumowują to słowa jednego z bohaterów filmu, celnik: „Jeśli dziś nie zaczniemy działać obudzimy się w świecie, w którym podrobiona będzie żywość, woda, nawet róże. Nie wierzycie? Ja już to widziałem.”

Podróbki

tytuł oryginału: "The Fake Trade" (można go również znaleźć jako "Fakes")

realizacja: Nick Hornby dla Channel 4

kraj: Wielka Brytania

rok: 2007

uwagi: film kręcony na potrzeby brytyjskiej telewizji, nigdy nie wydany na DVD. Można go bezpłatnie znaleźć w Sieci.

Skomentuj

zły tytuł
około 6 lat

poprawny tytuł to
The fake trade

Default_avatar
Paulina Wiśniewska
około 6 lat

Istotnie, częściej pojawia się jako "The Fake Trade", ale kilka stacji TV prezentowało go jako "Fakes". Dziękuję za cenną uwagę, zwłaszcza, że można go znaleźć pod obydwoma tytułami.

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę