Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Polecamy-film dokumentalny "Rynek podróbek"

Data: 05.10.2013 Autor: Paulina Wiśniewska
W1siziisijiwmtmvmtavmdcvmtzfmznfntzfmzbfaxn0b2nrx2nhcmdvx3noaxauanbnil0swyjliiwianbnil0swyjwiiwidgh1bwiilcixmdi0edmymcmixv0

Do Europy przyjeżdżają w wielkich kontenerach. Z Chin, z Turcji. Ale kto je wytwarza, gdzie, z jakich surowców? Nie wiadomo. Kto na nich zarabia? Głownie mafie, ale kto dokładnie? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, ile ich jest. Kilka milionów dziennie. Wiadomo, kto je kupuje. My.

„Rynek podróbek” to zapis pięciu dni, podczas których śledzimy wielką operację służb celnych. Służby współpracując ze sobą na 3 kontynentach, w 13 krajach i 15 portach przechwyciły ogromne ilości podróbek. I co dalej?

Barabra Conforti w swoim dokumencie próbuje odpowiedzieć na pytania: skąd, dokąd i dlaczego dzień w dzień do Europy trafiają podrabiane buty, części samochodowe, pestycydy, żywność, kosmetyki, telefony...Obecnie nie ma już ani jednej dziedziny handlu, w której nie trafilibyśmy na podróbkę. Ekipa filmowa stara się prześledzić trasy, jakimi przemieszczają się fałszerze. Sprawdza, co się dzieje z fałszywkami, które już trafiły do Europy.

Film odsłania bardzo jednoznaczną i bardzo niewygodną dla Europejczyków prawdę – lata ignorowania, a wręcz gloryfikowania rynku podróbek (bo taniej, bo koncerny nie zarobią, bo przecież to to samo) doprowadziły do tego, że na sklepowych półkach wszystkich krajów Starego Kontynentu znajdują się podróbki. Podrabiane części samochodowe renomowanych firm, śmiertelnie niebezpieczne w użytkowaniu. Produkty spożywcze, które podrabia się gdzieś w Trzecim Świecie, w okropnych warunkach, bez kontroli jakości, a które potem podajemy dzieciom na talerzu. Środki ochrony roślin, sprzedawane jako oryginalne, które wypalają plony do gołej ziemi albo zatruwają je toksycznymi chemikaliami.

Warto obejrzeć, choćby po to, żeby zrozumieć, że to się dzieje już. Każdego dnia, w każdym kraju. Koncerny, zamiast chować głowę w piasek muszą zacząć współpracować z celnikami. Konsumenci natomiast muszą zrozumieć, że podróbka to nie tylko fałszywe dresy, torebki czy czapki z daszkiem. To kosmetyki na bazie rozpuszczalników. To oliwa z oleju silnikowego. To dziecięce zabawki pokryte toksynami. I nikt na tym tyle nie traci, co my sami.

tytuł oryginału: „The War of Fakes”

realizacja: Barbara Conforti

kraj: Francja

rok: 2011

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę