Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Zapalniczki – gadżety z tandety!

Data: 18.12.2013 Autor: Jakub Kosek
W1siziisijiwmtqvmdevmtcvmtzfmzvfmtbfnza4x3phcgeucg5nil0swyjliiwianbnil0swyjwiiwidgh1bwiilcixmdi0edmymcmixv0

Wydawałoby się, że tak prosty przedmiot, jak zapalniczka nie powinien stanowić dla nikogo żadnego zagrożenia. Niestety okazuje się, że kiczowaty produkt może doprowadzić do nieszczęścia, szczególnie, gdy wpadnie w ręce dzieci.

Producenci zapalniczek wykazują się niebywałą wyobraźnią, jeśli chodzi o kształt, formę - ogółem design produktów, które wypuszczają na rynek. Osoby zainteresowane niekonwencjonalną zapalniczką mogą przebierać wśród stosów przedmiotów, imitujących statki kosmiczne, pistolety, męskie członki, łodzie podwodne, motocykle i wiele innych rzeczy, niemających teoretycznie wiele wspólnego z ogniem i samym zapalaniem. Jednak tego typu produkty powinny przede wszystkim spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa. Oczywiście chińskie podróbki regularnie ich nie spełniają.

pistolet 001.jpg
(źródło: www.uokik.gov.p)

Powyżej bajeczny „zapalniczkopistolet”, typowy przykład produktu z Chin, który niestety stanowi zagrożenie dla dzieci. Ta zapalniczka żarowa jest wyposażona w celownik emitujący wiązkę światła w czerwonym kolorze, który umożliwia namierzenie celu. Już widzę podjaranych pięciolatków, którzy walczą o możliwość potrzymania zarąbistego pistoletu z laserkiem. Nie wiedzą jeszcze, że w lufie pistoletu znajduje się palnik żarowy, otoczony tulejką ognioodporną, a w kolbie umieszczono pojemnik do wielokrotnego napełniania gazem. Zapalniczka jest oczywiście wyposażona w spust. Po jego naciśnięciu wyzwalany jest prąd elektryczny o dotkliwej i wyraźnie odczuwalnej sile rażenia - powoduje chwilowy szok i drętwienie palca, potencjalne zagrożenia wskazywane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta to poparzenie lub spowodowanie pożaru. Zapalniczka, która przypomina kształtem m.in. pistolet jest atrakcyjnym kąskiem dla dzieci, co oznacza, że spełnia wymagania, aby zostać zaklasyfikowana, jako tzw. zapalniczka-gadżet, a wprowadzanie do obrotu owych zapalniczek-gadżetów zostało od 30 kwietnia 2007 roku całkowicie zakazane. Zakaz dotyczy również zapalniczek nieposiadających zabezpieczeń przed ich uruchomieniem przez dzieci. Poniżej kilka przykładów zapalniczek-gadżetów:

z1.jpg
(źródło: www.uokik.gov.p)

z2.jpg
(źródło: www.uokik.gov.p)

Ważne, aby zwracać uwagę również na elementy przymocowane do zapalniczki. Każdy dołączony element o charakterze "zabawowym" sprawia, że taka zapalniczka jest atrakcyjna dla dzieci:

z3.jpg
(źródło: www.uokik.gov.p)

Nie są uznawane za „zapalniczki-gadżety” standardowe zapalniczki oraz m.in. te dużych rozmiarów - kosztowne i ozdobne, nadające się do postawienia lub - te będące statuetkami bądź wyrobami artystycznymi.

towary_impulsywne_cassus_zapalniczki_zarowe.jpg
(źródło: www.cassus.pl)

Prawne zakazy obowiązują produkty powszechnie wykorzystywane do zapalania papierosów, fajek czy cygar. Przepisy nie dotyczą, zatem tzw. zapalniczek użytkowych, inaczej zapalarek. Są one używane do rozpalania m.in. kominka lub grilla.

Zapalarki-wysuwane-transparentne.jpg
(źródło: www.zapalniczka.com.pl)

Zakaz nie obejmuje, także tzw. zapalniczek luksusowych, posiadających dwuletnią gwarancję. Można je wielokrotnie napełniać, a ich części mogą być wymieniane bądź naprawiane w specjalnych punktach serwisowych. Luksusowe produkty kosztują zdecydowanie więcej od tych standardowych, które możemy znaleźć w kioskach. Najczęściej są ładnie wykonane, zrobione na przykład z chromowanego mosiądzu z zawiasami ze stali nierdzewnej. Kupić je można w specjalistycznych sklepach z artykułami tytoniowymi. Jak zawsze należy uważać na podróbki, szczególnie trzeba zwrócić uwagę na cenę, tego typu zapalniczki kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset euro, nie kupimy ich na bazarze za „piątkę”.

zappp.png
(źródło: www.uokik.gov.p)

Markowe zapalniczki są chętnie podrabiane, dlatego jeśli decydujemy się na kupno produktu renomowanej firmy zwracajmy uwagę na jakość opakowania, zgodność kodu datowania, system oznakowania, jakiekolwiek różnice w wyglądzie logo i gwarancji. Znaczenie ma każdy drobny szczegół.

Jeśli chodzi o podróbki to zawsze warto być czujnym. W przypadku zapalniczek wszystkie tego typu przedmioty (również luksusowe i użytkowe) muszą spełniać wymagania przewidziane w ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Przedsiębiorcy wprowadzający je na polski rynek, powinni umieszczać na nich lub ich opakowaniach m.in. swoją nazwę i adres oraz oznaczenia identyfikujące produkt. Tandetnych gadżetów, w tym zapalniczek mamy na rynku całą masę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci to najlepiej, jak rodzice po prostu będą zwracać uwagę na to, czym bawią się ich pociechy. Wciąż znaczący odsetek zapalniczek kontrolowanych przez Inspekcję Handlową nie spełnia norm bezpieczeństwa, w 2009 roku była to, aż 1/3 skontrolowanych produktów. Warto zatem do każdych zakupów podchodzić "z głową”, nawet jeśli chodzi o pozornie błahe przedmioty.

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę