Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Obuwietanio.pl, czyli jak stworzyć atrapę e-sklepu!

Data: 27.03.2014 Autor: Jakub Kosek
W1siziisijiwmtqvmdmvmjcvmtrfmzbfntjfmta1x1rpz2wxms5wbmcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Kilka słów na temat „profesjonalnych” sklepów internetowych. W pierwszym odcinku zaglądamy do wyjątkowego serwisu Obuwietanio.pl.

Na samym początku - przed jakimikolwiek zakupami (ba, myślą o zakupach) warto zapoznać się z regulaminem sklepu. Niestety nie łatwo go znaleźć, musimy wejść w zakładkę „Sitemap” - ta strona, jak zostajemy poinformowani – „pomoże Ci zorientować się w lokalizacji wszystkich podstron serwisu”. Mało pomaga. Gdy już odnajdziemy w spisie różnych linków interesujący nas Regulamin sklepu, po kliknięciu wyświetla się jedynie następujący komunikat:

ot111.png
(źródło: www.obuwietanio.pl)

Czyli regulaminu, póki co nie poczytamy. To może dowiemy się czegoś z działu Bezpieczeństwo.

ot3.jpg
(źródło: www.obuwietanio.pl)

Zaznaczyłem tylko kilka wersów, bo „ogólnie rzecz biorąc, tak że rozumiesz” co się tutaj dzieje. Jeszcze zajrzyjmy do zakładki "koszt dostawy", gdyż zamieszczone w tym miejscu zostały bardzo istotne dla klienta informacje.

ot4.jpg
(źródło: www.obuwietanio.pl)

Teraz mój ulubiony fragment, czyli odpowiedź na pytanie, „co należy zrobić, jeśli brakuje mi dostawy?

ot5.jpg
(źródło: www.obuwietanio.pl)

Translator żadnych sformułowań się nie boi, przerobił wszystko, jak leci, a właścicielowi portalu najwyraźniej ekstrawagancki „styl” się podoba. Oczywiście, widząc takie kwiatki powinniśmy od razu wyłączyć przeglądaną stronę i nigdy do niej nie wracać, ale gdyby ktoś przypadkiem nie rozpoczął swojej przygody z obuwietanio.pl od przeczytania informacji – lecz od przeglądania oferowanych produktów, również natknie się na niebanalne nazewnictwo towarów, które oględnie rzecz ujmując - przyciąga uwagę swoją „oryginalnością”.

ot6.jpg
(źródło: www.obuwietanio.pl)

O takich modelach obuwia Air Jordan, jak Biały/Uniwerek Czerwony-Zielony, Głęboko Królewski/Uniwersytet Złoto-Biały czy Air Jordan Spiz’ike „Toro Bravo” Sala Gimnastyczna Czerwony/Czarny raczej mało kto słyszał, a jest tego dużo więcej, choćby Lym172 Air Jordan 28 Boże Narodzenie, Qmu212 Air Jordan 3 Retro Damskie "Biały Kot" czy Adp052 Air Jordan 11 (XI) Retro "Galaktyka" Zwyczaj – Concord...

Oczywiście modele butów dostępne są w każdym rozmiarze. Kuszą nas również promocjami, obniżkami nawet o ponad 50%, wszystko jawi się idealnie i… nierealnie. Serwis wygląda śmiesznie, tłumaczenie zagranicznych fraz na język polski jest tragiczne, w asortymencie znajdują się egzemplarze, które nawet nie istnieją w oryginalnych sklepach, do tego dochodzi podejrzana mnogość modeli i przesadne obniżki.

To ekstremalny przykład fejkowego serwisu, oferującego rzekomo oryginalne buty, ale w wielu podobnych, którym będziemy się jeszcze przyglądać występują podobne motywy:

1) Błędy językowe/ fatalne tłumaczenie tekstu na stronie;
2) Wykorzystanie w nazwach wyrazów typu: air max, cheap, jordan itp.;
3) Brak regulaminu lub nieczytelny, niepełny regulamin;
4) Brak podstawowych danych: kontakt/ siedziba firmy;
5) Kiepska grafika, nieprofesjonalne: logo, reklamy, wtyczki, bannery itp.
6) Podejrzany asortyment: niska cena – obniżki o 50-70%; towar, który nigdy nie pojawił się na rynku; jedna cena butów bez względu na modele i kolorystykę;

Fakt, że ktoś w ogóle zastanawia się nad skorzystaniem z oferty takiego serwisu jest niepokojący - fuszerka przecież widoczna jest gołym okiem, a poziom partactwa w tym przypadku naprawdę wysoki. Trudno będzie to przebić, ale internetowe stwory nie raz nas jeszcze zaskoczą.

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę