Kategorie

Wybierz interesujący Cię dział

Patrz na znaki rodzicu!

Data: 19.07.2013 Autor: Paulina Wiśniewska
W1siziisijiwmtmvmdcvmtkvmtbfmtdfmthfmzgwx2fsbgvrawn6mi5qcgcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Jak podaje „Rzeczpospolita” w maju tego roku Włoska Gwardia Przemysłowa skonfiskowała 15 milionów sztuk podrobionych towarów sprowadzanych nielegalnie z Chin.

Podróbki leżały na półkach, których łączna długość wynosiła 41 kilometrów. Wśród nich dużą część stanowiły dziecięce zabawki.

Liczby te mogą szokować, ale to tylko niewielki procent tego, co każdego roku trafia na zachodnie rynki. W tym również artykuły przeznaczone dla dzieci. Na szczęście rośnie świadomość społeczna dotycząca niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą podrabiane zabawki. Produkowane w skandalicznych warunkach, pokryte toksycznymi farbami i lakierami, wadliwie skonstruowane mogą być przyczyną choroby, kalectwa, a nawet śmierci dzieci.

W świetle tych faktów – jak zadbać, żeby do dziecięcych rączek nie trafiły niebezpieczne podróbki? Otóż, drogi rodzicu, patrz na znaki.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych oznaczeń, które muszą znaleźć się na zabawce, aby kupujący mieli pewność, że otrzymują bezpieczny, atestowany produkt. Znaki te są gwarancją, że zabawka została przebadana przez specjalistów i nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

4076.jpg

Oznaczenie CE (Conformité Européenne) umieszczone na produkcie jest gwarancją, że spełnia on wymogi dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. Dyrektywy te odnoszą się do tematyki ochrony środowiska, bezpieczeństwa użytkowania i ochrony zdrowia. CE oznacza, że produkt przeszedł pomyślnie testy, spełniając tym samym wszystkie unijne wymogi.

1. Normy bezpieczeństwa i zdrowotne:

4080.jpg

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka to oznaczenie informujące, że produkt przeszedł specjalistyczne testy. Grupa ekspertów przebadała zabawkę i spełnia ona wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

4078.jpg

Certyfikat bezpieczeństwa Safe Toys jest przyznawany przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów. Potwierdza, że zabawka jest bezpieczna, odpowiednia dla dzieci w oznaczonym wieku oraz, że spełnia najwyższe wymagania jakościowe pod względem wykorzystywanych materiałów.

bezpieczny.jpg

Produkt bezpieczny dla dziecka, wolny od szkodliwych substancji chemicznych. Jego skład surowcowy jest adekwatny do wieku dziecka. Konstrukcja zabawki jest funkcjonalna, nie stanowi zagrożenia dla małego użytkownika.

en.jpg

Jest oznaczeniem dotyczącym europejskich norm określających bezpieczeństwo zabawek. W zależności od numeracji (od 1 do 3) oznacza:

  • właściwości fizyczne i mechaniczne zabawek,
  • właściwości dotyczące palności,
  • właściwości dotyczące migracji niektórych pierwiastków chemicznych

2. Normy społeczne i ekonomiczne:

4082.jpg

Fair Trade to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm oraz spółdzielni. Głównym celem ruchu jest pomoc dla drobnych przedsiębiorców Trzeciego Świata, oparta na założeniu, że człowiek jest ważniejszy od zysku. Certyfikat Sprawiedliwego Handlu umieszczony na produkcie oznacza, że powstał on z poszanowaniem praw pracowników, którzy przyczynili się do jego wytworzenia. Oznacza również, że towar nie powstał w warunkach niewolniczych, z naruszeniem praw człowieka i pracownicy otrzymali godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

3. Normy ekologiczne:

4086.jpg

Znak znajdujący się na zabawkach drewnianych. Oznacza, że drewno wykorzystane do produkcji pochodzi z lasów zagospodarowanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Zabawka z tym znakiem jest wolna od pestycydów i innych toksycznych substancji wykorzystywanych przy uprawie roślin.

4085.jpg

Certyfikat stwierdzający, że produkcja zabawki odbyła się zgodnie ze wszelkimi normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Oznaczenie stosowane dla produktów drewnianych i papierowych, przyznawane przez Radę Zrównoważonej Gospodarki Leśnej.

global.jpg

Certyfikat GOTS-Global Organic Textile Standard jest oznaczeniem produktów, które zostały wyprodukowane z bawełny organicznej, uprawianej bez użycia pestycydów i barwionej przyjaznymi środowisku środkami.

tekstylia.jpg

Certyfikat Öko-Tex Standard 100 widnieje na tekstyliach wykonanych z uprawianych ekologicznie surowców. Znak nadawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex. Oznacza się nim tekstylia wolne od metali ciężkich, pestycydów, czynników rakotwórczych i niebezpiecznych dla zdrowia barwników.

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę