Artykuły
Kategorie
Wybierz interesujący Cię dział
Polska wódką (i jej podróbką) stoi!
Temat jest mocny i głęboki. Kilkanaście dni temu funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali samochód przewożący tysiąc litrów nielegalnego alkoholu. Po kontroli okazało się, że kierowca nie ma prawa jazdy. Stracił je za jazdę po… pijanemu.
Zapalniczki – gadżety z tandety!
Wydawałoby się, że tak prosty przedmiot, jak zapalniczka nie powinien stanowić dla nikogo żadnego zagrożenia. Niestety okazuje się, że kiczowaty produkt może doprowadzić do nieszczęścia, szczególnie, gdy wpadnie w ręce dzieci.
Załóż gumę na instrument – byle nie podróbę!
Prezerwatywa! Magiczne słowo i równie magiczny produkt. Skojarzenia z tym towarem nasuwają nam się automatycznie. Czy jednak myślimy w jego kontekście o możliwości podróbki? Podrabianie gumek – przegięcie? Nie – totalna paranoja.
Chleb z kredy, kawa z żużlu
Podrabianie żywności zawsze było procederem intratnym. Dziś skarżymy się na fałszowany chleb, ser czy plagę podrabianego miodu. Nasi przodkowie raczej się nie skarżyli. Przyłapanemu fałszerzowi po prostu ucinali rękę.
Louis Vuitton idzie na wojnę
Rozpoczynamy cykl artykułów o najczęściej podrabianej marce świata. Dziś o tym, jak Louis Vuitton wytoczył działa przeciwko fałszerzom.
Polecamy-film dokumentalny "Rynek podróbek"
Do Europy przyjeżdżają w wielkich kontenerach. Z Chin, z Turcji. Ale kto je wytwarza, gdzie, z jakich surowców? Nie wiadomo. Kto na nich zarabia? Głownie mafie, ale kto dokładnie? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, ile ich jest. Kilka milionów dziennie. Wiadomo, kto je kupuje. My.
Trunki niepoczciwe. Jak dawniej podrabiano piwo i wino.
Stryczek, utopienie, spalenie na stosie. Kary za podrabianie trunków był drakońskie. Ale nie brakowało takich, którzy dla niemałego zysku byli gotowi zaryzykować. Kary były tak surowe, bo i szynkarze nie mieli dla swoich klientów litości.
Polecamy - film dokumentalny "Podróbki"
Młoda pracownica fabryki podróbek kosztuje około 500 dolarów. Trochę więcej niż krowa. W Kambodży, skąd pochodzi jedna z bohaterek dokumentu, krowa jest cenniejsza niż córka.
Historia made in China czyli podrobić da się wszystko.
Co łączy słynny angielski poemat i egipskie mumie? Ile kosztuje podrobiona relikwia na Placu Świętego Piotra? Czemu w Chinach nie warto odwiedzać muzeów? Zdumiewające, co kiedyś opłacało się fałszować.
Jak wymawiać nazwy marek - część I. Francja
Z wymową w języku angielskim jeszcze jako tako sobie radzimy. Ale szwedzkie, hiszpańskie czy, przede wszystkim, francuskie marki to już karkołomne wyzwanie. Jak zatem poprawnie wymawiać nazwy marek znad Sekwany? Krótki kurs dla tych, którzy chcą błysnąć w towarzystwie.