Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Jak rozpoznać prawdziwą skórę?

Data: 24.04.2014 Autor: Maria Abramczyk
W1siziisijiwmtqvmdqvmjqvmtvfmdzfndrfnjy5xza0yi5wbmcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Sprawdź, jak odróżnić prawdziwą skórę od sztucznej.

Nie czarujmy się – nic nie wskazuje na to, by szeroko pojęte wyroby skórzane miały wyjść z mody. Skórzane kanapy zdobią nasze salony, skórzane walizki ruszają z nami w podróże, skórzane tapicerki to chluba naszych samochodów, a skórzane ubrania i dodatki są manifestem naszego indywidualnego stylu – mimo nawoływań ekologów od skóry trudno jest uciec. Dlatego warto postawić na jakość jaką niesie ze sobą jedynie prawdziwa skóra – jak odróżnić ją od sztucznej?

1. Metka
Najprostszą i najbardziej oczywistą rzeczą do zrobienia, gdy chcemy się dowiedzieć z jakiego rodzaju skóry jest zrobiony zakupiony przez nas produkt, to sprawdzenie metki. Wyroby z prawdziwej skóry mogą być oznaczane na kilka sposobów:
- symbol błamu skóry

01a.JPG

- oznaczenia słowne w różnych językach: ang. real, genuine, pure leather, fr. Cuir, veritable, vrai, pur Cuir, niem. 100%, echt Leder, 100% echtes Leder, nid. Leer, Echt Leer, wł. Pelle, vera Pelle, Cuoio Vero, hiszp. Piel, verdadero Cuero, legitimo Cuero.

01b.jpg

01c.jpg

01d.jpg

Nie należy wierzyć hasłom typu “man made leather”, gdyż na pewno jest to podróbka.

2. Dotyk
Warto wziąć skórę w ręce i sprawdzić czy nie wydaje się plastikowa, gumowa, podobna do winylu, czyli po prostu sztuczna w dotyku. Fałszywa skóra bywa dużo gładsza i bardziej giętka, ale nie jest tak ciepła, jak prawdziwa. Daje się odczuć jej „brak życia”.

3. Zapach
Nie jest to zbyt pewna metoda określania prawdziwości skóry, gdyż obecna technologia pozwala podrobić nawet zapach, jednak i tego warto spróbować. Prawdziwa skóra ma bardzo charakterystyczną, naturalna woń, od fałszywek niekiedy czuć plastik.

4. Tekstura
Przyglądając się skórze bliżej zauważymy na niej pory – w przypadku prawdziwego wyrobu są one nieregularne, natomiast w podróbkach można zauważyć pewien schemat.

prawdziwa skóra:
04a.jpg

sztuczna skóra:
04b.JPG

5. Krawędzie
Jeśli krawędzie wyrobu są odsłonięte warto je obejrzeć. Naturalna skóra ma jednolitą warstwę w przekroju, a u sztucznej widać różnice między wierzchem, a wypełnieniem.

6. Kropla wody
To jeden z najprostszych sposobów określenia rodzaju skóry. Prawdziwa skóra jest porowata, „oddycha”, dlatego woda w nią wsiąknie i zostawi mokrą plamę, która po pewnym czasie wyschnie, ale nie odbarwi ani nie zniekształci materiału.

prawdziwa skóra w kontakcie z wodą:
06a.jpg

prawdziwa skóra niezmieniona po całkowitym wyschnięciu wody:
06b.jpg

Sztuczna skóra nie przepuszcza wody, kropla „ślizga się”, można nią manewrować w dowolny sposób, a i tak nie zostawi żadnego śladu, jak widać na poniższych zdjęciach:

06c.jpg

06d.jpg

06e.JPG

7. Próba ogniowa
To dość interesujący, lecz i zdecydowanie ostateczny sposób testowania skóry. Jeśli pomimo wszystkiego opisanego w powyższych punktach nadal niedowierzamy naszemu rzekomo skórzanemu produktowi można przeprowadzić próbę z ogniem. Polega ona na zbliżeniu płomienia do skóry, ale tak, żeby jej nie dotykał. Prawdziwa skóra nie zareaguje, natomiast sztuczna, zrobiona z wrażliwych na ogień i wysoką temperaturę materiałów, może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, dymić, topić się, a nawet zapalić – dlatego też jeśli decydujemy się na tę próbę należy upewnić się, że ryzyko wywołania pożaru jest minimalne!

Skóra sztuczna po kontakcie z ogniem:
07a.jpg

Prawdziwa po kontakcie z ogniem:
07b.jpg

Źródła:
http://www.loloconcept.com/blog-english/item/79-how-do-you-tell-real-leather-from-fake-leather
http://www.cypruslikethis.com/beinformed/5-ways-to-spot-fake-leather-goods.html
http://www.e-vive.pl/jak-odroznic-skore-prawdziwa-od-sztucznej,pl,835.html
http://www.wisegeek.org/what-is-faux-leather.htm
http://lederzentrum.pl/czeste-pytania/odziez-skorzana/oznaczenia-odziezy-skorzanej.html

Skomentuj

JS
prawie 5 lat

Wolę zatem sztuczną skórę, bo pewnie jest tańsza i nie przesiąka!

coco
ponad 4 lat

prawda jest taka, że większość sprzedawanych wyrobów ze skór licowych jest już zaimpregnowana więc test z wodą może dać błędny wynik

Colourlock
ponad 4 lat

Bardzo fajny artykuł i dobrze się go czyta :)
Mała uwaga:
Większość skór dostępnych w sprzedaży to skóry naturalne powierzchniowo zamknięte. (nie wchłaniają wody) Skóry otwarte tzw anilinowe nie mają zabezpieczenia i chłoną wodę. Natomiast skóry naturalne mogą być powierzchniowo zamknięte i test kropli nie świadczy o tym, że mamy do czynienia ze skórą sztuczną.
Tutaj więcej info o rodzajach skór.
http://colourlock.pl/jak-rozpoznac-rodzaj-skory/

Ola
ponad 3 lat

dzieki za artykuł

Grapefruit
ponad 3 lat

Termin "genuine leather" oznacza badziewie zawierające zaledwie odrobinę prawdziwej skóry. Prawdziwa skóra to "full grain leather".

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę