Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Apaszka Hermès – oryginał czy podróbka?

Data: 25.11.2014 Autor: Sabina Imburska-Kuźniar
W1siziisijiwmtqvmtevmjuvmtjfndffndzfnte2x2nodxv1cy5wbmcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Doradzamy, jak rozpoznać oryginalną apaszkę firmy Hermès.

Luksusowe chusty Hermès to synonim francuskiej elegancji i nie ma się co dziwić, że osoby zainteresowane modą marzą o tym, by być jak Sharon Stone w "Nagim Instynkcie" i wzbogacić o nie swoją garderobę. Te ponadczasowe jedwabne dzieła sztuki są unikatowe pod każdym względem: do produkcji jednej apaszki zużywa się aż 450 kilometrów jedwabnej nici. Niesłabnąca popularność chusty zaowocowała ponad 1,5 tys. unikatowych wzorów, które odzwierciedlają historię marki oraz jej liczne powiązania ze światem sztuki i kultury. Od 1937, kiedy to Robert Dumas zapoczątkował istnienie kultowej chusty i świat mody oszalał na jej punkcie, grafiki projektowało, i współtworzyło ponad 100 artystów.


1.jpg

Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku klasyków, apaszka Hermès jest jednym z najczęściej podrabianych akcesoriów modowych i niedoświadczony kupujący może łatwo dać się oszukać. Jak uniknąć tego typu pomyłek? Oczywiście, najpewniejszym sposobem jest zakup w autoryzowanym butiku, co jednak nie jest w Polsce takie łatwe. Na szczęście, znając kilka trików można łatwo odróżnić falsyfikaty od produktu markowego.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na cenę. Oryginalna apaszka Hermès kosztuje około 1000 złotych, więc jeżeli udaje nam się „złapać okazję” i nabyć francuski szal za, powiedzmy 200 zł, to nie ma cudów - szansa na to, że chociaż leżał obok markowego Hermèsa jest znikoma. I nie ma się co dziwić – proces tworzenia jednego szalika potrafi wynieść 800 godzin, więc i koszt musi być odpowiednio wysoki.

Załóżmy jednak, że cena oscyluje w granicach 1000 złotych lub licytujemy tańszy produkt z drugiej ręki, nie mamy jednak pewności, co do jego autentyczności. W jaki sposób nie dać się oszukać?

2.jpg

Tym, co pomoże nam z dużą dozą pewności stwierdzić, że produkt jest podróbką, jest jego… waga. Chusty Hermès ważą nie mniej, nie więcej, tylko dokładnie 63 gramy (według niektórych źródeł – 65 g) – chyba, że zdecydowaliśmy się na artykuł z drugiej ręki. W takim przypadku waga mogła nieznacznie ulec zmianie ze względu na zużycie, pranie, suszenie itp. Jeżeli jednak apaszka w tajemniczy sposób przybrała na wadze, jest to niezbity dowód na to, że wykonano ją ze sztucznej tkaniny, która jest po prostu cięższa od zwiewnego, żakardowego jedwabiu. Niestety, nie zawsze mamy możliwość zważenia produktu, poza tym nie każdy dysponuje wystarczająco dokładną wagą. Możemy za to zwrócić uwagę na wymiary: powinny wynosić dokładnie 90cm x 90 cm.

Przyjrzyjmy się również lewej stronie apaszki. W przypadku oryginału wzór jest wyraźny, o mocno nasyconych barwach, zawsze regularnie odbity. Powinniśmy się także rozglądnąć za inicjałami artysty, który zaprojektował wzór. Materiał musi być w dotyku miękki i delikatny, ale solidny. Splot jedwabiu jest gęsty, dlatego chusta jest nieprzezroczysta. Jeżeli ręka prześwituje przez tkaninę i jest widoczna - to niezawodny znak, że mamy do czynienia z podróbką.

3.jpg

Warto zwrócić uwagę na napis „Hermès – Paris”. W 9 przypadkach na 10 znak nad drugim e powinien być widoczny, warto też zwrócić uwagę na jego kierunek (è). Wyjątek stanowią jedynie niektóre wzory, jak np. chusty „Automobile” czy „Varangues”. Znak firmowy Hermès© oraz nazwa wzoru również powinny znajdować się w którymś miejscu chusty.

4.jpg

Obejrzyjmy również metkę. Powinna znajdować się na niej informacja w języku angielskim i francuskim (w przypadku produktów z kolekcji po 1998 roku). Obecność słów w jakimkolwiek innym języku również powinna nas zaalarmować. Rzecz jasna, wszystkie oryginalne apaszki wytwarzane są we Francji.

5.jpg

Ponadto, przyjrzyjmy się dokładnie charakterystycznemu okrągłemu wykończeniu brzegów apaszki. Rąbek w oryginalnych Hermèsach jest ZAWSZE obszyty ręcznie, NIGDY maszynowo! Ponadto, kolor nitki powinien być idealnie dobrany do barwy apaszki.

6.jpg

7.jpg

Przy okazji warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach dostępne są również kaszmirowe i szyfonowe szale Hermèsa, i to w przeróżnych rozmiarach. Eksperymentuje się również z samym jedwabiem, mieszając go np. z dżersejem. Jednak tym najbardziej znanym i klasycznym – oraz najczęściej podrabianym – produktem jest z pewnością drogocenny „witraż na jedwabiu”.Źródła:
www.ebay.com/gds/How-to-spot-authentic-HERMES-Scarf-/10000000175725131/g.html
www.groszki.pl/groszki/1,111696,16110564,Jak_kupic_oryginaly_torebek_Chanel_i_apaszek_Hermes.html
www.luxlux.pl/artykul/kultowe-apaszki-hermes-marzenie-wielu-kobiet-23530
www.kimono.pl/SZORTpress-Jak-rozpoznac-oryginalna-apaszke-Hermes-a8923
www.life.forbes.pl/apaszki-hermes-witraze-na-jedwabiu,artykuly,156061,1,1.html
www.shopedropoff.com/blog/2012/10/24/hermes-scarf-authenticity-guide/
www.eluxemagazine.com/fashion/how-to-spot-a-fake-hermes-scarf/
www.chic-street.blogspot.com/2012/10/is-it-real-how-to-authenticate-hermes.html
www.swingfashionista.com/wp-ontent/uploads/2009/12/hermesscarfcard1.jpg

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę