Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Gibson Les Paul - jak rozpoznać oryginał?

Data: 13.10.2014 Autor: Andrzej Pawlikowski
W1siziisijiwmtqvmtavmtmvmtffntzfmjhfndyzx2dpymkucg5nil0swyjliiwianbnil0swyjwiiwidgh1bwiilcixmdi0edmymcmixv0

Prezentujemy kilka porad, z których dowiecie się, jak uniknąć kupna podróbki gitary Gibson Les Paul.

Gitara Gibson Les Paul jest drugą najczęściej podrabianą gitarą na świecie. To flagowy model firmy Gibson produkowany w latach 1952-1960 i 1968 do chwili obecnej. Razem z Fenderem Stratocasterem tworzą instrumentalną legendę bluesa i rocka.

Jak wszystko, co dobre doczekały się swoich kopii. Kupując gitarę czasem dajemy się skusić cenie i trafiamy na falsyfikat. Można tanio kupić gitarę używaną, ale bez przesady - nie dajmy się zwieść, gdy cena jest ponad dwukrotnie mniejsza od rynkowej.

Jeśli przymierzamy się do zakupu gitary warto zwrócić uwagę na wymiary, czy nie zostały zmniejszone (poprawne wartości dla poszczególnych modeli można znaleźć na oficjalnej stronie producenta). Następnie - uwagę musimy w szczególności poświęcić główce. Pierwsza rzecz to zweryfikowanie kształtu główki, czy zgadza się on z oryginałem.

Headstock.jpg

- Logo „Gibson” - sprawdzamy czy zostało wykonane odpowiednią czcionką i czy jest pod odpowiednim kątem.

- Słaba jakość wykonania wstawek z masy perłowej.

- Płytka osłaniająca nakrętkę pręta napinającego. W oryginale ta płytka przykręcona jest dwoma śrubkami, w falsyfikatach często przykręcają trzema. Poprawny napis na płytce co również weryfikujemy na stronie producenta.

* W oryginale główka jest nachylona pod kątem do gryfu. W podróbkach najczęściej jest niemal w tej samej linii.

Jeśli już jesteśmy przy główce warto też zerknąć na numer seryjny. Gibson od roku 2005 wprowadził dziewięciocyfrowy numer seryjny zastępując stary ośmiocyfrowy. Odsyłam tu do strony - http://www.guitardaterproject.org/gibson.aspx, na której można sprawdzić poprawność numeru.

image-3.png

Tu dla przykładu podróba. Les Paul sygnowany przez Zakka Wylde'a. Gitary Custom Shop i sygnowane przez znanych muzyków mają swoje oryginalne prefiksy. Numer seryjny Les Paula sygnowanego przez Zakka Wylde zaczyna się od liter ZW, Custom Shop od CS itd.

ivanheadstock.jpg

Tu następny bubel zakupiony w Belgii. Już samo wykończenie lakieru wzbudza podejrzenie. Następne co możemy w nim zauważyć to trzy śrubki w płytce maskującej i nieczytelny napis na logo.

goldhead1.jpg

No i kolejna zbrodnia przeciw firmie Gibson, tu fałszerstwo aż razi w oczy. Producentowi tej podróby nie chciało się zachować nawet rozpoznawalnego kształtu główki typu „otwarta książka” odpowiedniego Les Paul' owi. Gibson Les Paul niemal zawsze stosuje w swoich produktach podstrunnice z hebanu który to jest droższy od popularnego palisandru który jest używany w podróbkach. To są najbardziej oczywiste rzeczy. Zagłębiając się w temat musimy zajrzeć do środka gitary.

porównanie otworów na przetworniki .jpg

W podróbach otwory na pickupy są najczęściej malowane na czarno.

dc_orig.jpg
(Oryginał)

Gibson Les Paul Double Cut - tu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na płytkę zakrywającą komorę potków, na jej kształt i liczbę śrubek (oryginał trzy śrubki), a także rozmieszczenie pickup'ów i wejście na kabel. W falsyfikatach można spotkać się z umieszczeniem wyjścia na froncie gitary.

Ostatnią rzeczą którą powinniśmy sprawdzić to przewody - jeżeli są plastikowe to nie jest to prawdziwy Gibson. Zawsze żądajmy instrukcji i karty gwarancyjnej. Jeżeli masz jakieś wątpliwości odwiedź lutnika, autoryzowany sklep muzyczny lub skontaktuj się z serwisem Gibsona. Jeżeli już zostałeś oszukany nie bój się tego zgłosić.


Źródło:
http://fibsons.com

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę