Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

iPod Nano 4G – Oryginał czy podróbka?

Data: 14.05.2014 Autor: Maria Abramczyk
W1siziisijiwmtqvmduvmtqvmtnfmzlfmzdfmtixx2lwb2qucg5nil0swyjliiwianbnil0swyjwiiwidgh1bwiilcixmdi0edmymcmixv0

Chcesz kupić IPoda Nano 4g? Dowiedz się, jak odróżnić oryginał od podróbki.

Apple to jedna z najsilniejszych marek na świecie, której dochody liczy się w miliardach dolarów. Od założenia przez Steve’a Wozniaka, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a w 1976 roku wypuściła na rynek dziesiątki różnych produktów, jednak obecnie jest najbardziej znana ze swoich komputerów, iPhonów, iPodów i iPadów. Sprzęt firmy Apple to nie tylko przydatny dodatek czy narzędzie pracy, to także niepowtarzalny styl i godny zaufania standard jakości. Wszystkie te czynniki złożyły się na ogromną, niesłabnącą od lat popularność – popularność, na skorzystanie z której skusiło się wielu oszustów, pragnących szybko i łatwo zarobić, przez produkowanie tanich imitacji oryginalnych produktów. Fałszywki te mogą wyglądać podobnie, niekiedy nawet działać, jednak nigdy nie dorównają prawdziwemu sprzętowi Apple. Dlatego by nie dać się nabrać przy dokonywaniu zakupu z niepewnego źródła warto zwrócić uwagę na tych kilka szczegółów:

1. Wymiary i kształt iPoda
Gdy w 2008 roku Steve Jobs przedstawiał najnowszy produkt firmy – iPod nano 4th generation – nazwał go najcieńszym iPodem, jaki kiedykolwiek wypuścili na rynek. Oczywiście przez sześć lat wiele się zmieniło, ale wymiary 6,2 x 38,7 x 90,7 [mm] pozostały, czyniąc ten odtwarzacz bardzo charakterystycznym. Ta cecha, razem z logo Apple, powinna być pierwszym, na co zwracamy uwagę kupując iPoda z niepewnego źródła.
Oto jak, wygląda oryginalny iPod nano 4G:


1e.jpeg

1f.jpg

A oto podróbka:

1a.jpg

1b.jpg

Prawdziwe iPody nie mają śrub w obudowie, niezidentyfikowanych otworów oraz elementów umożliwiających przymocowanie smyczy. Widać to wyraźnie na przedstawionych poniżej zdjęciach porównawczych podróbki i oryginału (w tym wypadku iPoda 2G, ale analogiczne zasady obowiązują też w późniejszych wersjach):

1g.jpg

1h.jpg

1i.jpg

(Czerwonymi strzałkami zostały zaznaczone też inne elementy świadczące o trafieniu na fałszywkę, omawiane w punktach 5, 6 i 7).

2. Logo Apple
Każdy oryginalny produkt Apple będzie sygnowany ich logo. Od 1999 roku wygląda ono następująco:

2a.jpg
Podróbki mogą różnić się jedynie ogonkiem skierowany w drugą stronę, ale bywają i bardziej drastyczne przypadki:

2b.jpg

2c.jpg

Należy też uważać na wypukłe logo lub będące w drastycznie różnym kolorze od całego odtwarzacza, a także, rzecz jasna, na brak logo.

3. Ekran
Ekran w podróbkach jest z cienkiego, lichego plastiku, który z łatwością można nacisnąć palcem. W oryginalnym iPodzie ekran wykonany jest ze szkła wygiętego w lekki łuk zatem o ustępowaniu pod naciskiem palca nie ma nawet mowy.

4. Przyciski
W oryginalnym produkcie działają one na podobnej zasadzie, jak ekran dotykowy – nie trzeba naciskać, by przycisk zareagował. Ułatwiono tym samym zmianę głośności, gdyż można to robić przesuwając palcem wokół tarczy. Podróbki iPodów wyposażone są w najzwyklejsze guziki, które nie tylko nie posiadają wspomnianej funkcji, ale też samym wyglądem ewidentnie wskazują na mniej skomplikowaną technologię.

Należy też zwrócić uwagę na to, jak podpisane są poszczególne elementy tarczy z przyciskami. W oryginalnym iPodzie to: MENU u góry, po bokach odpowiednio forward i rewind, a na dole play/pause. Fałszywki mogą mieć te oznaczenia w innych miejscach lub posiadać całkiem inne:

3a.jpg

3b.jpg

3c.jpg

5. On/Off
W iPodach nano 4G przycisk odpowiadający za włączenie i wyłączenie urządzenia znajduje się na szczycie odtwarzacza, po jego lewej stronie, jednak nigdy nie jest podpisany, jak na tej podróbce:

5.jpg

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę