Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Jak odróżnić oryginalne gumki Rainbow Loom od podróbek?

Data: 15.12.2014 Autor: Małgorzata Nowakowska
W1siziisijiwmtqvmtivmtuvmtjfntlfmdrfody3x3jslnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Sprawdźcie, jak rozpoznać oryginalne gumki Rainbow Loom.

Ostatnimi czasy, w mediach było dość głośno na temat gumek Rainbow Loom. Nie chodzi już o fakt ich popularności wśród dzieci i młodzieży czy nawet dorosłych, idzie o niebezpieczne podróbki zawierające rakotwórcze substancje.

Gumki we wszystkich odcieniach tęczy, z których można poprzez dowolne ich konfiguracje stworzyć jedyną w swoim rodzaju bransoletkę czy charmsa, zdobyły ogromną popularność (zwłaszcza wśród dzieci). Opatentowane i zaprojektowane przez Cheong Choon Ng’a w 2011 roku, wg danych podawanych przez The Wall Street Journal do roku 2013 sprzedano ich przeszło 1.2 miliona. Nie powinien więc zdziwić nas fakt, że na rynku pojawiło się wiele ich podróbek.

Tym razem jednak, chęć zaoszczędzenia gotówki bądź po prostu czysta niewiedza i nieznajomość produktu, mogą skończyć się dość nieprzyjemnie. Odkryto, że podrobione gumki Rainbow Looms, nawet w 50% składały się z ftalanów (są to sole i estry kwasu ftalowego; wykorzystywane m.in. przy produkcji farb czy klejów). Dopuszczalna jego ilość w tego typu produktach to 0,1%. Ftalany przy zetknięciu ze skórą, mogą uczulać w wyniku czego, dochodzi do zmian skórnych. Niektóre z nich to zmiany w postaci rumienia czy wysypki, wysięki, czy nawet pojawianie się strupów i złuszczanie się skóry. Badania przeprowadzone przez Amerykańskich naukowców dowiodły, że dłuższe użytkowanie produktów zawierającyh ftalany, może prowadzić do przedwczesnego dojrzewania (wśród dziewczynek), czego wynikiem może być nawet bezpłodność. Mogą pojawiać się również problemy z wątrobą, a nawet nowotwory. Brzmi to dość groźnie, dlatego w dzisiejszym wydaniu poradnika, zajmę się szczegółowym wyjaśnieniem tego na co należy zwrócić uwagę by nie dać się oszukać.

Po pierwsze - cena. Jeżeli mamy do czynienia z różnego rodzajami promocjami, bądź ceną niższą niż ta oferowana przez producenta (ok. 50zł), powinien być to dla nas pierwszy z sygnałów ostrzegawczych.

Po drugie – powinniśmy zacząć od dokładnego przyjrzenia się opakowaniu.

1.jpg

Po prawej stronie znajduje się opakowanie oryginalnego produktu. Na pierwszy rzut oka, istotną różnicą jest naklejka z kodem kreskowym. Gdy przyjrzymy się jednak odbitemu na pudełkach światłu, spostrzeżemy że oba opakowania różni również faktura. W przypadku oryginalnego opakowania, jest ona lekko matowa – w przypadku nieoryginalnego jest prążkowana.

2.jpg

Zaprezentowane powyżej przykłady są również łudząco podobne do oryginału. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy kolory opakowania nie wyglądają na zbyt ciemne, bądź zbyt jasne. Bardzo często bywa również tak, że sam krój czcionki w napisie na opakowaniu jest inny (tak jak na zdjęciu po prawej stronie).

Po trzecie, dość istotne znaczenie ma sposób wykończenia produktu.

3.png

Na zdjęciu po lewej stronie, elementy wykończone są tak, aby użytkownik nie był narażony na obrażenia. W Stanach Zjednoczonych, jest to jeden z wymogów jaki musi spełniać produkt przeznaczony do użycia przez dzieci. W przypadku produktów nieoryginalnych, zasada ta zdaje się być przestrzegana mniej restrykcyjnie, z tego też względu zdarzają się i elementy wykończone w sposób, widoczny po prawej stronie.

4.jpg

Oryginalny produkt, posiada również końcówki o wykończeniach opływowych. Te z bardziej wyostrzonymi końcówkami są również produktami nieoryginalnymi. Warto również zwrócić uwagę, na wykończenie innych elementów. Oryginalne powinny być opływowe, przejrzyste i lekko błyszczące. Te zaprezentowane po prawej stronie, mają zupełnie inną fakturę oraz mało precyzyjny kształt, co świadczy o ich nieoryginalności.

5.jpg

Po czwarte, dość istotna jest również obecność podpisów świadczących oryginalności (m.in. logo producenta), w miejscu oznaczonym na zdjęciach poniżej.

6.jpg

Uwagę zwraca również obecność czerwonej strzałki. Bardzo istotny element, którego obecność wskazuje na oryginalność zestawu.

7.jpg

Po piąte, precyzyjność wykonania innych elementów oraz ich odpowiednie oznakowanie. W zestawieniu poniżej, znajdują się dwa elementy do szydełkowania. Tak jak zaznaczone jest to po lewej stronie, we wskazanych miejscach powinny znajdować się napisy. Jeżeli brak jakichkolwiek, nie jest to produkt oryginalny.

8.jpg

Same gumki są do siebie dość łudząco podobne, więc ciężko odróżnić te mogące być dla naszego zdrowia szkodliwe od tych zupełnie neutralnych. Dlatego też, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na inne komponenty znajdujące się w zestawie. W niniejszym artykule, wskazano pięć wytycznych, którymi powinniśmy się kierować. Jeżeli przyjrzymy się wszystkiemu wystarczająco dobrze – możemy bez obaw korzystać z dobrodziejstw oferowanych dzięki zabawie z Rainbow Loom.


Źródła:
http://www.youtube.com/watch?v=Lz6_R6NA-N8
http://www.rainbowloom.com/pictures/Danger_of_counterfeits_and_how_to_spot_them.pdf

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę