Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Jak rozpoznać prawdziwe perły?

Data: 30.04.2014 Autor: Radosław Kowalski
W1siziisijiwmtqvmdqvmzavmtvfmjbfntbfmjcwx3blcmx5lnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Podpowiemy Wam, jak nie dać się nabrać na sztuczki fałszerzy pereł.

Perły są piękne i cenne. Nie ma chyba na świecie kobiety, która nie chciałaby dostać ich w prezencie od ukochanego mężczyzny. Dyskretny symbol elegancji, szyku i klasy; mały dodatek, który zamieni każdą wieczorową kreację w coś wyjątkowego. Już w starożytności ludzie zwykli używać maszyn do produkowania podróbek. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak nie dać się nabrać na sztuczki fałszerzy.

1. Temperatura

Prawdziwe perły można łatwo zidentyfikować po ich temperaturze. Przez pierwsze sekundy, są one zimne w dotyku; dopiero potem rozgrzewają się pod wpływem ciepła dłoni. Plastikowe podróbki przez cały czas utrzymują temperaturę pokojową; przy pierwszym zetknięciu z dłonią nie są wcale chłodniejsze. Imitacje wykonane ze szkła są początkowo zimne, podobnie jak oryginalne perły, jednak ogrzanie ich zajmuje znacznie więcej czasu.

2. Powierzchnia i połysk
Dokładna analiza powierzchni pereł pozwala dostrzec na nich niewielkie nierówności i załamania. Innymi słowy – nie jest ona jednolita. Jeśli struktura pereł jest identyczna, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że są one nieprawdziwe. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku użycie szkła powiększającego.

6.jpg

7.jpg

Perły odbijają światło w sposób naturalny; połysk podróbek jest szklisty i sztuczny.

3. Kolor
Prawdziwe perły mienią się zazwyczaj pewnym odcieniem - na ich powierzchni pojawia się półprzeźroczysty kolor. Barwa podróbek jest zaś zupełnie jednolita, matowa; brak im też głębi. Zaleca się zatem dokładne zbadanie koloru i odcienia perły.

10.jpg

11.jpg

4. Kształt
Wbrew pozorom, na prawdziwym sznurze pereł próżno szukać idealnie okrągłych kształtów. Jeśli już, to jego cena jest wówczas wyjątkowo wysoka. Sznur pereł o idealnym kształcie i niskiej cenie może więc zwiastować jedynie katastrofę. Należy dokładnie zbadać kształt pereł i trzymać kciuki, żeby nie były „zbyt idealne”.

8.jpg

9.jpg

5. Waga
Prawdziwe perły są zazwyczaj cięższe, niż ich imitacje. Jeśli mamy przyjemność własnoręcznie porównać dwa rodzaje pereł, można wówczas delikatnie podrzucić je na dłoni i wyczuć ewentualne różnice w wadze.

12.jpg

6. Dotyk
Ze względu na warstwę masy perłowej, prawdziwe perły nie mają gładkiej powierzchni; są chropowate i mogą się wydawać nieco ziarniste. Co innego imitacja – podróbki są gładkie i szklane.

Najłatwiejszym sposobem badania powierzchni jest użycie zębów. Można delikatnie potrzeć perłę o przedniego zęba i wyczuć, czy jest ona gładka, czy bardziej ziarnista. Innym rozwiązaniem jest delikatne przygryzienie perły i przesunięcie po niej zębami.

Kolejna z metod wymaga użycia dwóch pereł z zestawu. Należy wybrać dwie sztuki i delikatnie je o siebie potrzeć. Jeśli wyczuwamy między nimi tarcie, rośnie prawdopodobieństwo ich szlachetnego pochodzenia; jeśli tarcia nie ma – większe są szanse na podrobiony produkt.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

7. Dziurki
W porównaniu z oryginalnymi perłami, dziurki, przez które przeciąga się sznur, są w imitacjach o wiele większe. Powłoka naokoło dziurek w podróbce jest cienka i wygląda jak świecąca farba, co widać wyraźnie pod szkłem powiększającym. Można też dostrzec, jak malutkie części łuszczą się, odrywają i finalnie odpadają, co nigdy nie ma miejsca w przypadku oryginalnego produktu.

Całe szczęście, że istnieje kilka sposobów na wykrycie podrobionych pereł. Należy pamiętać, iż zastosowanie wyłącznie jednej z opisanych wyżej metod nie zawsze prowadzi do rozstrzygnięcia sprawy. Najlepiej jest więc stosować kilka metod naraz. Różnica pomiędzy szklanymi, lub plastikowymi paciorkami, a prawdziwym sznurem pereł jest bowiem kolosalna.

Źródła:
http://www.pearl-lang.com/pages/how-to-identify-real-pearls-from-fake-pearls
http://www.wikihow.com/Tell-if-a-Pearl-Is-Real

Skomentuj

natalia goleń
ponad 4 lat

to jest ciekawe

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę