Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Krzesło Panton Chair – „mebel inspirowany” czy oryginał?

Data: 19.05.2015 Autor: Sylwia Maj
W1siziisijiwmtuvmduvmtkvmtjfmtjfmzvfmty5x3bhbi5wbmcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Podpowiadamy, jak rozpoznać oryginalne krzesła Panton Chair.

Krzesło Panton Chair to niewątpliwie ikona designu. Jest unikalne i ponadczasowe, a posiadanie takiego mebla w domu to dla wielu symbol luksusu, wyrafinowania i dobrego gustu. Co ciekawe, decydując się na Panton Chair, wybieramy nie tylko najwyższej jakości materiały i szczególny stopień wykonania, ale też ponad pięćdziesięcioletnią historię. Mianowicie, projekt powstał już w latach 60. Jego pomysłodawcą i architektem był Verner Panton, który wraz ze szwajcarską firmą Vitra rozpoczął produkcję pierwszego modelu krzeseł Panton Chair Classic. Popularnie nazywane Pantony były wówczas lakierowane i dostępne w trzech kolorach: białym, czerwonym i czarnym. Dziś najczęściej sprzedawana jest wersja z 1999 roku. W tym wydaniu krzesła są matowe i dostępne w szerszej gamie kolorów, ponieważ oprócz białego, czerwonego i czarnego, mamy do wyboru również szary, pomarańczowy i oliwkowy. Właśnie ten model krzeseł jest najchętniej podrabiany.

3.jpg

Przy wyborze krzesła Panton należy przede wszystkim zwracać uwagę na jego cenę. Myślę, że jest ona kluczowym wyznacznikiem oryginalności. Najbardziej popularny model Panton Chair, czyli matowy z 1999 roku to wydatek w przedziale 800-900zł. Natomiast jest dostępna również kultowa wersja Panton Chair Classic (lakierowana), która kosztuje już około 3000zł. Co ciekawe, na wielu aukcjach internetowych czy w sklepach online możemy kupić Pantony już za niecałe 300zł. Jest to bardzo niska kwota, jak na tak kultowy i luksusowy mebel. Oczywiście możemy spotkać się z promocyjnymi cenami, ale stale występująca, aż trzykrotnie niższa cena w przypadku modelu Panton Chair lub aż dziesięciokrotnie niższa w przypadku modelu Panton Chair Classic staje się podejrzana. Czasami zdarza się, że sprzedawcy nieoryginalnych krzeseł zabezpieczają się i oferują „meble inspirowane” projektami Vernera Pantona. Jednak należy pamiętać, że jedynie firma Vitra posiada licencję na produkowanie tych krzeseł, a wszystkie produkty „inspirowane” lub „jak Panton Chair” to nic innego jak podróbki.

Rozpoznanie oryginalnego krzesła „na pierwszy rzut oka” jest bardzo trudne. Aczkolwiek jest jeden szczegół świadczący o oryginalności, którego na pewno nie znajdziemy na podrobionych produktach. Mianowicie, oryginalne Panton Chair posiadają wytłoczone imię i nazwisko projektanta, które znajduje się na odwrocie, od spodu krzesła. Na krześle znajdziemy również logo firmy Vitra oraz odpowiednie sygnatury.

2.jpg

Istotne są również kolory, w jakich oferowane są krzesła. Jak już wcześniej wspominałam- oryginalne Panton Chair wyprodukowane zostały jedynie w 6. kolorach. Zatem możemy wybrać spośród białego, czerwonego, czarnego, szarego, pomarańczowego i oliwkowego. Natomiast na wielu aukcjach oferowane są krzesła w mnóstwie innych odcieni, w jakich nigdy nie był produkowany oryginał, np. w fioletowym, błękitnym czy żółtym. Oczywiście, wszystkie kolory spoza tych 6 wymienionych będą świadczyły o nieoryginalności produktów.

contemporary-chair-verner-panton-80422-3021259.jpg(oryginalne)

Poniżej przykładowe podróbki:

5259882172.jpg 5.jpg 5259882147.jpg

Ważne są również wymiary krzesła. Oryginał Panton Chair ma 61 cm głębokości, 83 cm wysokości i 50 cm szerokości. Meble "inspirowane" nieznacznie różnią się wymiarami. Różnica ta nie jest bardzo widoczna, dlatego ciężko rozpoznać oryginał i podróbkę po samych wymiarach. Poza tym, niezbyt precyzyjne wykonanie krzesła również może zdradzić, że mamy do czynienia z podróbką.

Fakt, że krzesła Panton Chair stały się jednym z najczęściej podrabianych mebli spowodował, że firma Vitra od wielu lat walczy ze sklepami sprzedającymi „meble inspirowane”. Wytoczyli oni już wiele procesów dotyczących łamania praw autorskich. Ponadto, aby zapobiec dalszemu rozwojowi podróbek organizowane są liczne wykłady i konferencje.


Źródła:
1. www.domosfera.pl
2. www.cosestetycznego.com
3. www.allegro.pl

Skomentuj

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę