Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Oryginalny IPhone czy chiński SciPhone?

Data: 04.11.2014 Autor: Marta Trywiańska
W1siziisijiwmtqvmtevmdqvmtrfmjbfntnfmjeyx3nzc3nzc3nzlnbuzyjdlfsizsisimpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimtaynhgzmjajil1d

Porównujemy popularny sprzęt marki Apple z jego chińskimi odpowiednikami.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy to nie tylko urządzenie do wykonywania połączeń i wysyłania esemesów. To również nasz podręczny (a często nawet główny) aparat fotograficzny, organizer, sprzęt, na którym odtwarzamy filmy, odczytujemy lub przetwarzamy dokumenty, umilamy sobie czas grą w poczekalni u dentysty czy na dworcu kolejowym. Setki aplikacji, coraz większe ekrany i mocniejsze procesory zamieniły nasze zwykłe słuchawki w niezbędnych nam każdego dnia, kieszonkowych towarzyszy, bez których trudno się obejść.

Faktem jest, że każdy, nawet starszy model iPhone’a jest bardzo atrakcyjny i… drogi. A jeśli jest właśnie atrakcyjny i drogi, to również chętnie kopiowany przez mistrzów podróbek z Chin. Co „eleganckiego” możemy odnaleźć na internetowych aukcjach? Między innymi SciPhone i9+++, zgrabną, miłą dla oka podróbkę smartphone’a iPhone 3G.

sciphone-i9-7d5e1f8a425c4f9e6d99,630,0,0,0.jpg

Czy warto skusić się na „iPhona” za… 150 – 200 złotych? Przecież wygląda łudząco podobnie do oryginału. To wszystko prawda, ale zastanówmy się, czy czasem nie będziemy musieli przypomnieć sobie starego, mądrego przysłowia: „skąpy dwa razy płaci”. Każdy, kto decyduje się kupować podróbki elektrosprzętów powinien pamiętać, że nie może liczyć na gwarancję producenta. Jeśli w jego ręce trafi sprzęt niedziałający to może zapomnieć o wymianie telefonu lub zwrocie pieniędzy. Telefony sprowadzane z zagranicy często nie mają polskiego menu i instrukcji obsługi w języku polskim lub… menu jest przetłumaczone częściowo, co utrudnia korzystanie z telefonu.

Drugi szkopuł to trwałość oferowanych sprzętów, jakość ich wykonania i ich wątpliwa funkcjonalność. Do najbardziej uciążliwych problemów związanych z użytkowaniem takich modeli jak SciPhone i9+++ należy czułość ekranu na dotyk, która pozostawia wiele do życzenia, a w skrajnych przypadkach nie pozwala na odblokowanie telefonu. Testerzy tego typu podróbek zgodnie twierdzą, że w chińskich odpowiednikach iPhona bardzo szybko pojawiają się również kłopoty z baterią, która rozładowuje się już po trzech godzinach. Czy ktokolwiek byłby zadowolony z tak niepewnego sprzętu?

Czym różni się oryginalny iPhone od chińskiego SciPhone’a?

1. Między prawą i lewą krawędzią obudowy, a krawędzią ekranu widzimy odstęp, którego nie ma w oryginalnym modelu iPhone’a 3G.

2. Na górze obudowy brakuje przycisku wake up i gniazda na słuchawki.

3. SciPhone ma inne, wzorowane na nowszych modelach smartphone’ów marki Apple, gniazdo USB.

4. SciPhone jest grubszy od oryginału.

5. Brak logo Apple na obudowie (choć zdarzają się oszukane modele z jabłkiem).

6. W oryginale - siatką zabezpieczającą - pokryty jest głośnik, w podróbce – mikrofon.

sciphone-i9-i68-4g-3-2cala-wifi-dual-sim-pl-menu_0_b.jpg

Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie telefonu marki SciPhone, to należy przygotować się na niezwykle powolną pracę kopii systemu iOS i częstych lagów, a także przyzwyczaić się do niewygodnej, małej klawiatury, która będzie odpowiadać chyba tylko paniom o drobnych dłoniach. Miłośnikom Internetu nie spodoba się z pewnością również fakt, że na SciPhone’ie obejrzą tylko strony do 200kb – przy większych wyskoczy monit, że strona jest za duża i nie zostanie ona wczytana. Czy rzeczywiście tego oczekujemy od telefonu, określanego mianem „smart”?

Kolejnym mankamentem telefonu jest jego ekran dotykowy. Pomijając już fakt, że widoczne są na nim brzydkie piksele, dużym rozczarowaniem dla miłośników gier będzie wiadomość, że… żadna z gier dedykowanych na telefony dotykowe na tym smartphonie nie działa. Niestety, gry tego ekranu albo nie widzą, albo pojawia się informacja, że telefon nie wysyła komunikatu o położeniu palca gracza. Java jest, gier (poza kilkoma napisanymi specjalnie na SciPhone’a, oczywiście chińskimi napisami) nie będzie.

Dużym zaskoczeniem nawet dla technologicznych Neandertali będzie również wielkość wbudowanej w telefonie pamięci, która ma… 183 kilobajty. Tak, kilobajty. Nietrudno się zatem domyśleć, że włączenie kilku aplikacji naraz będzie dla tego telefonu niezwykle obciążające, a zabawa takimi narzędziami jak kompozytor czy nagrywanie dźwięków na dyktafon skończy się po kilku sekundach. Na szczęście telefon obsługuje karty SD, więc zdjęcia i pliki będzie gdzie trzymać, ale… choć producent podaje, że telefon obsługuje karty do 32 gigabajtów, to w rzeczywistości współpracuje z kartami do 8 gigabajtów, choć niewykluczone, że co egzemplarz to inne „kwiatki”.

Czy warto zatem szukać telefonu wśród podróbek? To wielkie ryzyko, bo nieoryginalny smartphone to - nie tylko stracone pieniądze, ale często również ryzyko utraty ważnych danych i codzienny niepokój, że telefon zawiedzie w ważnej chwili. Nie wspominając już o tym, że podróbka wygląda po prostu kiczowato.


Źródła:
http://m.komorkomania.pl/sciphone-i9-7d5e1f8a425c4f9e6d99,630,0,0,0.jpg
http://p.alejka.pl/i2/p_new/14/46/sciphone-i9-i68-4g-3-2cala-wifi-dual-sim-pl-menu_0_b.jpg

Skomentuj

robert
ponad 4 lat

mam taki, chce ktoś kupić za 1zł?

Tirana Castle
ponad 3 lat

Ja bym nie kupowała podrób, to debilne.

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę