Marki

Wybierz interesujący Cię markę

Typ

Wybierz interesujący Cię typ

Scyzoryki Victorinox - oryginał czy podróbka?

Data: 28.04.2015 Autor: Konrad Dąbrowski
W1siziisijiwmtuvmdqvmjgvmtffmznfmtjfmtgxx3njyy5wbmcixsxbimuilcjqcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijewmjr4mziwiyjdxq

Doradzamy, jak rozpoznać podróbki scyzoryków Victorinox.

Victorinox - popularna marka, zajmująca się produkcją scyzoryków od ponad 125. lat. Szwajcarska firma - szwajcarska precyzja. Z jej scyzoryków korzysta na obecną chwilę 16 armii świata. Śmiało można powiedzieć, że są one przedmiotem pożądania mężczyzn, którzy choć trochę zajmują się majsterkowaniem, polowaniem, łowieniem ryb, graniem w golfa czy stolarstwem. Planując zakup owego narzędzia dla siebie lub jako prezentu dla kogoś bliskiego z pewnością nie chcielibyśmy się naciąć (chyba najodpowiedniejsze tu słowo) na nieuczciwego sprzedawcę, który oferuje nam podróbkę. Do tej pory wyprodukowano ponad 100 różnych serii tego narzędzia, jednak posiadają one pewne wspólne mianowniki. Dzięki nim dowiecie się, jak odróżnić fałszywkę od oryginalnego produktu.

Po pierwsze - logo.

Słynne na cały świat logo z krzyżem, nieodzowny znak rozpoznawczy Victorinox - szwajcarski krzyż. Wyglądać powinien tak:
zdjęcie v1.jpg

Przy produkcji tanich podróbek, rzecz oczywista, nie zwraca się tak dużej uwagi na detale, jak ma to miejsce w fabryce w miejscowości Ibach. Dlatego też, jeśli zobaczycie coś w tym stylu:

zdjęcie v4.jpgzdjęcie v3.jpgzdjęcie v2.jpg

- od razu możecie uznać produkt za falsyfikat i to bardzo marnej jakości.

Po drugie - materiały.

Scyzoryki Victorinox słyną z tego, że są praktycznie niezniszczalne, a trwałość materiałów, z których są wykonanie jest zdumiewająca. W związku z tym najlepiej przed zakupem wziąć towar do ręki i obejrzeć go dokładnie z każdej strony. Wszystkie, nawet najdrobniejsze detale powinny być wykonane ze szczególną pieczołowitością, dlatego jakiekolwiek „niedoróbki” w rodzaju postrzępionych brzegów, odprysków lakieru są niedopuszczalne.

zdjęcie v5.jpg

Ważne, szczególnie w sytuacji gdy decydujemy się na zakup noża z drugiej ręki - należy sprawdzić w jakim stanie są ostrza. Jeśli widać na nich jakiekolwiek wykwity rdzy to znak, że mamy do czynienia z podróbką.

Po trzecie - grawery.

Jasno określony grawer to coś, co jasno i wyraźnie odróżnia noże produkowane przez Victorinox zarówno od konkurencji jak i od podróbek. Napisy, który bezwzględnie powinny znaleźć się na ostrzu to po pierwsze:
Officier Suisse” na jednej stronie, zaś po drugiej „Victorinox Switzerland Stainless Rostfrei”.

zdjęcie v7.jpg

zdjęcie v6.jpg

Jeśli tych grawerów brakuje - jest to jasny sygnał, że scyzoryk nie jest markowy, a jedynie podrobiony.

W kwestii napisów na głównym ostrzu należy zwrócić uwagę na to, aby też nie było ich zbyt dużo. To, które znajdują się na zdjęciach powyżej są jedynymi obowiązującymi. Natomiast zdarzają się także podróbki z wygrawerowanymi słowami „Swiss Army Knife” i pomimo teoretycznie budzącego zaufanie napisem należy je uznać za falsyfikaty.

Poniżej przykłady nieudanych podróbek:

zdjęcie v8.jpg zdjęcie v9.jpg

Po czwarte - cena.

Przez wszystkie lata produkcji Victorinox wypuścił na rynek niezliczoną ilość rodzajów scyzoryków, różniących się od siebie wyglądem, zawartością ostrzy i przyborów itd. Dodawszy do tego różnego rodzaju edycje limitowane ciężko określić jest jednoznacznie ile powinien kosztować oryginalny zestaw. Można jednak uznać za wyznacznik to, że cena około 50 zł jest ceną bezpieczną za podstawowy zestaw akcesoriów w scyzoryku. Jeśli chodzi o górną granicę to ciężko ją podać - właśnie z uwagi na edycje limitowane i kolekcjonerskie, które mogą osiągać naprawdę zawrotne kwoty.

Źródła:
1. www.thecounterfeitreport.com
2. www.smartknives.com
3. www.ehow.com
4. www.archerwinsak.blogspot.com
5. www.swisscollections.blogspot.com
6. www.www.bladeforums.com

Skomentuj

Jan Chwedczuk
ponad 3 lat

Dzieki wywiales moje watpliwosci :D
Mam orginal i dostalem go za free VICTORINOX camper :) kolega myslal,ze kosztuje grosze a tu 50zl do kieszeni :)

Jan Chwedczuk
ponad 3 lat

Mam pytanie czy to na każdym ostrzu czy otwieraczu musi cos pisac bo niby wszytsko sie zgadza,ale mam napis OFFICIER SUISSE na glownym ostrzu napis jest tylko 1 wszystko inne sie zgadza model scyzoryka camper 1.3613

Popierają nas

Walkę z podróbkami wspierają znane marki

Facebook

Dołącz do walki z podróbkami

Wspieraj nas

Wstaw nasz baner na swoją stronę